Tootegrupid

HobiZone

VMH

RC mudeli valimine

RC AUTOD

Raadioteel juhitavad (RC ehk Radio Control) automudelid jagunevad laias laastus kahte suurde gruppi - mänguasjad ja hobimudelid. Mänguasjadeks liigituvad kõiksugused RC autod, mille põhiline ühine tunnus on see, et nendele ei ole võimalik hiljem varuosi soetada. Reeglina on nad hobimudelitega võrreldes odavad, puudub proportsionaalne juhtimine, koostematerjalid on hobimudelite mõistes kehvad ning neisse panustatud inseneritöö on minimaalne.

Hobimudeli esimeseks tunnuseks on varuosade saadavus - kõik mis liigub see kulub. Hobimudelid liiguvad üldiselt suhteliselt kiiresti ja paratamatult tuleb ette ka väiksemaid ja suuremaid "avariisid", mis lõppevad mõne detaili purunemisega. Hobimudel ei lenda seepärast veel nurka tolmu koguma, alati saab uue osa ja pärast väikest remonti on ta taas sõiduvõimeline. Hobimudeleid leidub turul loomulikult ka väga erineva kvaliteedi ja hinnaga, kuid valdav enamus neist on proportsionaalse juhtimisega ja leviulatus on piisavalt suur, et auto jõuab enne "täpiks" muutuda kui ta leviulatusest väljub. Proportsionaalne juhtimine tähendab seda, et auto rool ja gaas/pidur ei toimi mitte "on/off" meetodil (nagu enamikul tavakaubanduses saadavatel mudelitel nagu näiteks Nikko), vaid rool keerab täpselt nii palju kui mudeli juht saatjal rooli keerab. Samuti on mudeliga võimalik sõita igal suvalisel kiirusel paigalseisust kuni max kiiruseni. Samuti on hobimudelid üldiselt õliamortidega, diferentsiaalidega, ulatuslikult seadistatavad jne - nagu päris autod, lihtsalt väiksemad.

Kui oled jõudnud tõdemuseni, et mängumudelid ei ole sulle ja peres võiks olla üks hobimudel, millega vabal ajal tagahoovis ennast ja oma muru proovile panna, siis oled jõudnud uue probleemini - mudelite valik on suur ja kirju. Lisaks erinevad spetsiifilised lühendid ja väljendid, mis esmapilgul täiesti arusaamatud. Kogu seda infot ja valikuvõimalusi tuleb mingite kriteeriumite alusel filtreerima hakata ja siinkohal anname üldised põhimõtted, mida järgides jõuad kõige tõenäolisemalt mudelitüübini ja ehk ka konkreetse mudelini, mis just sinu eesmärgiga kõige paremini kokku sobib.

Hobimudelid jagunevad omakorda kaheks oluliseks sihtsegmendiks - Hobi hobimudelid ja võistlusmudelid. Siin võib tõmmata paralleeli ükskõik millise teise spordialaga. Kui sa oled nõudlik tarbija ja tahad parimat võimalikku, või soovid RC mudelismi harrastada võistlustasemel (jah, ka Eestis on see võimalik), siis on mõistlik valida võistlusmudel.

Võistlusmudeli valivad reeglina küll need RC-hobitajad, kes ostavad endale juba mitmendat mudelit ja teavad üsna täpselt mida nad vajavad, kuna võistlusmudel on enamus juhtudel nö Kit - karbitäis juppe (umbes nagu lego), millest saad kokku panna mudeli veermiku, millele omakorda on eraldi vaja juurde soetada omale meelepärane elektroonika, mootor ja muu vajalik varustus. Esimese mudeli ostja sel põhjusel reeglina võistlusmudeliga tegemist ei tee, vaid otsib terviklahendust, mis oleks kohe karbist väljavõttes komplektne ja sõiduvalmis.

Harrastajamudel, ehk Hobi hobimudel nagu me enne ütlesime, omab tootenimetuses täheühendit RTR (Ready To Run) või vahel ka ARTR (Almost Ready To Run). Maakeeli siis sõiduvalmis või pea-aegu sõiduvalmis. RTR valmiduses mudelite komplektid võivad komplektsuses veidi erineda, aga alati on seal komplektis terve kokkupandud auto veermik koos autol oleva elektroonika ja mootoriga. Kaasas on juhtpult ehk saatja. ARTR mudeleid on üldiselt vähe ja reeglina puudub neil RTR komplektiga võrreldes saatja ja vastuvõtja komplekt.

RTR mudeli komplektist on tihti puudu sõiduaku ja akulaadija, seda just eriti suurema skaala mudelite puhul (1/8). Järjest enam panevad tootjad rõhku RTR komplektidele, millele polegi midagi juurde vaja ja komplekti on lisatud juba ka sõiduaku ja laadija, mis enamasti on küll minimaalsed võimalikud, kuid siiski täiesti toimivad.

RTR hobimudeli valikul on võib-olla kõige esimene otsustuskoht välja mõelda kas sõitma hakatakse põhiliselt maastikul (metsad, põllud, kruusateed, tagahoov jne) või siledal (asfalt, siserajad, vaibarajad). Maastikule sobib Off Road mudel ja siledale kõvale pinnasele On Road mudel.

Suurem osa hobitajaid kuulub Off Road gruppi, ehk neile on oluliselt sobivam maastikumudel, kuna sellega saab sõita kõikjal, muuhulgas ka siledal maal. On Road mudeliga seevastu reeglina maastikule asja ei ole, kuna kliirens on madal, rattad väikesed ja muster olematu. Seega kui arvad, et pigem on vaja autot, mis saab hakkama ka liiva, muda, muru ja konarustega, siis liigu edasi Off Road mudelite juurde. kui oled sileda maa masti mees/naine - tüdruk/poiss, siis vaata On Road mudelite poole.

Mootorid ja "kütus"

Kõik mudelid vajavad liikumiseks mootorit. Mudelitel kasutatakse elektrimootoreid ja sisepõlemismootoreid. Elektrimootoreid on kahte põhitüüpi - harjadega (brushed) mootorid ja harjadeta (brushless) mootorid. Elektrimootorid saavad "kütust" akudest. Sisepõlemismootorid on kas nn nitromootorid, mis töötavad spetsiaalse piirituse baasil kütusega või bensiinimootorid, mis töötavad bensiiniga.

Väiksemate skaalade mudelitel (1/36-1/10) on valdavalt alati elektrimootor. 1/10 skaalas on mudeleid, millel on ka nitromootor, kuid sellised mudelid on pigem jäämas ajalukku ja neid võib tänapäeval kohata pigem võistlusmudelitel kui laiatarbe hobimudelitel. 1/8 skaala mudelitel on laialt kasutuses nii elektri- kui ka nitromootorid, kuigi siingi on elektrimootorite levik aina jõulisem. Bensiinimootorite pärusmaaks on suureskaala 1/5 mudelid.

Elektrimootorite osas on oluline teha vahet harjadega ja harjadeta mootoril. Harjadega mootor on tehnoloogiliselt vanem ja odavam lahendus, mida võib leida soodsama hinnaga mudelitelt. Harjadega mootori eluiga on suhteliselt lühike, kuna nagu nimigi ütleb, siis on ta ehitatud selliselt, et voolu kannavad edasi harjad, mis on pidevas kontaktis mootori kommutaatoriga ning harjad kuluvad. Harjadega mootor on ühtlasi vähemefektiivne ja aeglasem ning nõrgem kui harjadeta mootor. Paljudest mudelitest on olemas nii harjadega kui ka harjadeta mootoriga versioon ning reeglina kajastub see ka hinnas. Harjadeta mootorid ja kiirusregulaatorid on kallimad. Samas on harjadeta mootor oluliselt kestvam, kiirem ja võimsam. Kuna harjadeta mootoris ei ole ühtegi hõõrduvat osa ega muud kontaktset pinda, siis piisab ainult kergemast hooldusest, et mootor kaua kestaks. Harjadeta mootori rootor keerleb kahel kuullaagril, üks mootori taga, teine ees ja neid laagreid on vaja periooditi vahetada, et tagada mootori sisuliselt aastatepikkune potentsiaalne kasutusiga. Kokkuvõttes võib öelda, et võimalusel ja suure kasutusega mudelil on mõistlik pigem valida harjadeta mootoriga elektroonika.

 

Off Road mudelid


Kui sõidukeskkond on otsustatud, siis järgmiseks takistuseks kujuneb suure tõenäosusega skaala valik. Kõige pisemad mudelid on mõõtkavas 1/36, mis tähendab, et nad on enamvähem 36 korda väiksemad kui päris auto. Selline mudel on umbes 10 cm pikk ja teda kutsutakse ka Mikro (Micro) mudeliks. Selline mudel on sobilik eelkõige toas sõitmiseks. ClayPitRC valikus on sellises mõõtkavas pakkuda mudeleid ECX toodangust.

Fotol: ECX Kick-Flip Desert Truck

Suhteliselt sarnane, kuid siiski pisut suurem on 1/24 skaala mudel, mille pikkus on vahemikus ~15-17 cm. Selline on samuti sobilik põhiliselt toas kassi või väiksema koera jooksutamiseks ja väiksemate inimpereliikmete sõiduvahendiks. Samas kindlasti ei tasu lasta end petta nende mudelite väiksusest, harjadeta mootorid ja LiPo akud teevad neist tõelised taskuraketid. 1/24 mõõtkava mudeleid on Losi valikus, kuid hetkel ühtegi selle mõõtkava mudelit ClayPitRC.eu e-poes hetkel ei ole, kuid neid leiab meie esindatavatest brändidest Losi ja ECX-i valikus.

Juba päris asjalikuks muutub mudel mõõtkavas 1/18, mis on üks põhiline väiksem standardskaala, milles suurem osa tootjaid midagi pakuvad. 1/18 skaala mudeli pikkus on sõltuvalt keretüübist (keretüüpidest loe 1/10 skaala mudelite alt) umbes kuni 25 cm. Sellised mudelid sobivad väga hästi noorematele mudelifännidele ja nende mudelite eeliseks on üldiselt see, et nendega saab hädapärast sõita veel ka suuremas toas, kuigi õigem koht on siiski tasasema pinnasega välitingimused. Lisaks on vastavalt mõõtkavale väiksem nende soetushind. ClayPitRC valikus on populaarsed 1/18 skaala mudelid LaTrax (Traxxas) SST, Rally ja Teton. Selles mõõtkavas mudeleid on ka ECX-i tootevalikus.


Fotodel: LaTrax Rally                          LaTrax Prerunner                                       LaTrax Teton

Losi, Vaterra ja Traxxas toodavad hobimudeleid mõõtkavas 1/14 kuni 1/16, mis on pisut suuremad kui 1/18 mudelid, kuid käituvad juba pisut suurema mudeli moodi. Nende pikkus on ~30 cm. Omadustelt liigituvad nad vastavalt mõõtkavale 1/18 ja 1/10 vahele. Seega kui tahad midagi vahepealset, kuid asjalikku, siis võib just 1/14 skaala mudel olla sulle see õige.


Fotodel: Losi mini 8ight 1/14 RTR       Traxxas E-Revo 1/16 RTR               Traxxas Slash 1/16 RTR

1/10 skaala on hobimudelite maailmas äärmiselt laialt levinud standard ja seda võib ilma igasuguse kahtluseta nimetada elektrimootoriga hobimudelite standardskaalaks. See on tõenäoliselt skaala, mida eelistab suurem osa hobimudeli valijaid, kuna antud klassi kuuluvad mudelid on võimelised tõsiselt rajudeks sooritusteks maastikul ja mille kiirused võivad küündida ligi 100 km/h. Loomulikult sellist kiirust enamik RTR mudeleid standardvarustuses ei saavuta, aga geneetiline eelsoodumus on olemas (kui rääkida meditsiiniterminites). 1/10 skaalast võime leida väga erineva suurusega mudeleid, millest siinkohal pisut põhjalikumalt saladuseloori maha tõmbaks. Järgnevalt põhitüübid:

1/10 bagi - levinud "relv" võistlusrajale. Bagi tüüpi mudel on üldiselt mõõtudelt kõige väiksem, tal on kõige väiksemad ja kitsamad rattad, kõige väiksem kere ja ta on kõige kergem ning seetõttu ka kõige vahetuma tunnetusega, väledam ja sobilik siledamale pinnasele nagu seda on spetsiaalne mudelirada. Muru sees ja metsas võib sellise mudeliga hätta jääda. Bagil on pikkust ~40 cm. 1/10 skaala bagid on valdavalt 2WD veoskeemiga ehk siis tagarattaveolised, kuid on ka 4WD bagisid, millel veavad kõik 4 ratast. Tagaveolised bagid on meil üldiselt populaarsemad, kuna nende ehitus on oluliselt lihtsam ja see teeb ka hooldamise lihtsamaks. Samuti on nende hind ja jooksevkulud soodsamad. 1/10 bagi mudelitest leiab ClayPitRC valikus võistlusmudelitest TLR ja XRAY toodangut ning RTR mudelitest Traxxas, Losi, ECX toodangut.

Fotol: TLR 22 4.0 võistlusbagi 

1/10 truck (või ka truggy) - Ehituselt sarnane bagile, kuid pikema põhjaga/teljevahega ja pikemate õõtshoobadega, mis teevad auto pikemaks ja laiemaks, mis kokkuvõttes muudavad mudeli käitumise tuimemaks ja stabiilsemaks. Kuna tal on suuremad ja laiemad rattad, siis on auto läbivus natuke parem kui bagil ja parem on sõita lühikesel murul ning kohtades, kus ei ole pinnas nii sile. Truck tüüpi mudel on peaaegu alati 2WD veoskeemiga tagaveoline mudel. Tal on suurem kere ja mudelil on rohkem massi. Auto pikkus on ~ 45 cm. Truck tüüpi mudel on algselt välja arendatud USA-s võistlusmudelina, kus ta on siiani populaarne võistlusradadel. Meie tingimustes kasutatakse lihtsalt FUN! mudelina.

Fotol: Traxxas Rustler VXL RTR

1/10 SCT (Short Course Truck) - See suhteliselt uus mudelitüüp on inspireeritud USA CORR (Championship Off Road Racing) Truckist, mis on sõgedad maastikuautod, mis pakuvad vaatemängulist võidusõitu ja hüppeid. Võiks öelda, et Off Road Nascar. Selle populaarse motospordiala autode järgi tegi esimese lühirajamudeli ehk SCT Traxxas, kes pain oma mudeli nimeks Slash, mis sellest ajast on olnud sisuliselt SCT sünonüümiks mudelismis. Nüüdseks küll on teised tootjad ka kõik oma SCT mudeliga maha saanud ja oluliselt paremaid mudeleid teinud kui Traxxas. SCT mudel on ehitatud 1/10 trucki põhjale, mida on pisut modifitseeritud, lisatud on ette ja taha põrkerauad ning külgedele küljekaitsed, et toetada suurt kere, mis erinevalt eelmistest mudelitest katab mudeli rattad. USA-s on SCT mudeliklass harrastusspordis äärmiselt levinud ja pop, aga meil ei ole see mudelitüüp õiget hoogu tiibadesse saanud, kuigi neid mudeleid meil siin on ja nendega sõidetakse. Eelkõige teeb SCT klassi huvitavaks suurem hulk autosid koos väiksemal rajal, kus külg-külje kõrval mõõtu võtta - tõeline adrenaliinilaks! Soolumudelina ei ole SCT ehk nii otstarbekas. SCT suur kere on see, mis võib muljet avaldada, üldiselt on selline mudel natuke üle 50 cm pikk, mis on võrreldav juba klass suurema mudeliskaalaga (1/8). Valdav osa SCT mudelitest on 2WD veoskeemiga, kuid on ka 4WD versioone.

Fotol: Traxxas Slash 4x4 VXL TSM

1/10 Monster Truck - Meie subjektiivsel hinnangul soolokasutusse eelnevatest sobivaim mudel, kuna ta on kõige paindlikumate omadustega ja parima läbivusega mudel neist neljast tüübist. Monster Truck tüüpi mudeli pikkus on umbkaudu samas suurusjärgus (50 cm+) SCT-ga, aga sel on oluliselt suuremad rattad ja ta on sünnipäraselt mõeldud karmimat maastikku taluma. Monster trucke on saadaval nii 2WD kui ka 4WD versioonis ja üldiselt on need ehitatud kestma. Neil on tugevad metallist difrid ja kardaanid. Monsterid võivad välimuselt ja tehnilistelt lahendustelt üsna erinevad olla. Mõned on pisut tagasihoidlikumad ja neid võiks nimetada ka Monster Truggy'deks kuna nad näevad välja ja käituvad nagu midagi monsteri ja truggy vahepealset. Sellised on näiteks ECX Ruckus, Traxxas Revo ja Losi TEN-MT võis siis klassikalised Monster Truckid nagu Traxxas E-Maxx. Monsteri miinuseks on see, et rajale temast erilist asja pole, kuna tal on raskuskese pisut kõrgemal ja temaga on rajamõistes raske kiiresti sõita. Samas tagahoovi ja metsa on ta asendamatu kaaslane, millest annab maksimaalselt FUN'i välja pigistada.

 

Fotol: Traxxas E-Maxx 4x4 RTR                      Losi TEN-MT 4WD RTR

1/10 Rock Racer ja dune buggy - Täiesti eraldi tehniliste lahendustega mudelikategooria, mis on välja kasvanud Rock Crawleritest ja mis on inspireeritud kõrbebagidest. Põhiliseks arendajaks ja teerajajaks on siin AXIAL, kellele on järgnenud Vaterra, kes on nüüd välja tulnud samuti paari Rock Racer ja Dune buggy mudeliga. Samuti on sellesse kategooriasse mudeleid tootmas Losi. Need on täiesti omaette mudelid, mis pakuvad palju FUN'i, aga mis on võistlusrajale suhteliselt kausutud. Samas hobimudelistina on sellise omamine midagi, mis toob suuuuure naeratuse näole. Selle kategooria mudelitel võib olla erinevaid vedrustuse lahendusi - kas kõikidel ratastel sõltumatu vedrustus (nt Losi TEN-SCBE) või ka taga talasild ning ees sõltumatu vedrustus (nt Axial Yeti).

 

Pildil:  Losi TEN-SCBE 4WD RTR                   Axial Yeti 1/10 4WD RTR

1/10 Trail Truck - Need on mudelid, mis liiguvad suhteliselt aeglaselt, kuid näevad välja nagu ehtsad maasturid. Tuntumad brändid siingi AXIAL, kes on antud kontseptsiooni looja. Äärmiselt detailseid skaalalahendusi pakub RC4WD ja oma panuse on taaskord andnud Vaterra. Skaalamaailm on põnev ja pisut teisel tasemel mudelism, millest võiks rääkida tunde ja kirjutada raamatupikkusi artikleid. Kui tundub, et see mudelismiharu on huvipakkuv, siis soovitame mööda maailma foorumeid käia ja lähemalt uurida mida ja kuidas tehakse. Üks parimaid infoallikaid on kindlasti inglisekeelne RCCrawler foorum ja Eesti kohalik kommuun Crawl.ee. Kõik eelpool nimetatud tootjate tooted on ka meie kaudu ostetavad, seega huvikorral päring meile postkasti!


Pildil: Vaterra Ascender Blazer RTR  RC4WD Gelände Land Cruiser FJ40

1/8 skaala on üks tähtsamaid võistlusspordi mõistes, kuid piisavalt mõtteainet jagub siin ka hobimudelistile. Väiksemas mõõtkavas kuni 1/10 rääkisime me elektrimootoriga mudelitest kuigi 1/10 skaalas on ka sisepõlemismootoreid, kuid neid esineb marginaalselt vähe ja nende mõistlikkus on sügavalt kaheldav. 1/8 skaala puhul tuleb mängu Nitromootor/sisepõlemismootor. Selles suuremas skaalas muutuvad mudelid oluliselt robustsemaks, raskemaks, kiiremaks, reaalsemalt käituvaks ja ka kallimaks. Suur osa nendest mudelitest on algselt disainitud võistlusmudeliks, ning hiljem on selle põhjal toodetud RTR mudel hobikasutuseks. 1/8 skaala Off Road mudelite puhul kohtame kolme põhiklassi, mis kõik on standartsena 4WD mudelid ja neid kõiki on nii elektrimootoriga kui ka sisepõlemismootoriga. Sealjuures nende kahe jõuallika vahel valides on eelistused täiesti subjektiivset laadi. On neid kellele meeldib Nitromootor, on neid kelle kindel eelistus on elektrimootor. Tõde on ilmselt seal kusagil vahepeal ja üks ei ole parem kui teine.

1/8 bagi - Tänasel päeval meie võistlusradade vaieldamatu kuningas ja enimtarbitav mudel, seda nii nitro kui ka elektriversioonis. Elektriline versioon kipub viimasel ajal küll olema arvukam, kuna nitromudeliga kaasneb võistlussituatsioonis teatud spetsiifika - vajadus boksimeeskonna järgi. Elektrimudeliga on lihtsam rajale minna. Samas elektribagist ei ole vastast kui autod käima pannakse. Nitromootori hääl paneb pead ja pilgud pöörama. ClayPitRC pakub võitllevatele hobitajatele selliseid maailma taseme mõistes tipp-tegijaid nagu TLR (Team Losi Racing), X-Ray ja Mugen Seiki võistlusveermikke. Nagu eelpool sissejuhatuses mainisime, siis võistlusmudelite veermikud tulevad kittidena ehk komplektidena, mille piloot peab ise vastavalt enda soovitud seades kokku panema. Iga viimne kui polt ja seib on eraldi ja mudel tuleb nullist üles ehitada. Komplekt sisaldab ainult mudeli veermiku ehitamiseks vajalikke detaile. Lisaks on juurde vaja eraldi elektroonika ja mootor, rattad ja muu varustus. Loomulikult on 1/8 skaala bagidest saada ka RTR mudeleid, millega alustamine on uuele mudelistile taskukohasem viis võistlusrajale selle põneva võistlusspordiga tutvust tegema minna. RTR versioon on näiteks Kyosho MP9E, mis on igati arvestatav mudel ka reaalsetes võistlustingimustes.


Pildil: TLR 8IGHT 4.0 Nitro Kit           Mugen Seiki MBX-7R Eco elekter        TLR 8IGHT-E 4.0 elektribagi

1/8 Truggy - Truggy on selline hübriid bagist ja truckist ning ta on oma nime samuti nende kahe mudeli peale kokku saanud - Tru(ck)(bu)ggy. Truggy (või eestipäraselt tragi) on bagist pikem ja laiem. Suurem laius tuleneb pikematest õõtshoobadest. Lisaks on tal suuremad rattad. Konstruktsioonilt on põhimõte sarnane bagiga. Suuremad rattad muudavad truggy pisut kohmakamaks, aga tänu laiusele ja pikkusele on see mudel natuke stabiilsem ja temaga on lihtsam kiiresti sõita, kuna andestab vigu rohkem. Sobib hästi hobikasutajatele. Samuti on truggy võistlusklassina väga populaarne suure lombi taga Ameerika Ühendriikides ja meilgi siin on selles klassis omal ajal võistlustel palju mudeleid rajal olnud. Viimastel aastatel on paraku võidusõitjad sedavõrd suure arengu läbi teinud, et eelistatakse bagi, mille juhtimine on väljakutsuvam. Hobikasutuses on truggy siiani laialt kasutuses ning neid mudeleid saab nii elektri kui ka sisepõlemismootoriga ja mõlemad variandid on täiesti arvestatavad. Valiku langetamine on puhtalt isiklikust eelistusest lähtuvalt. Tootjate ja komplektsuse osas kehtib siin sama jutt mis bagide juures juba kirjutasime.

 

Pildil: TLR 8IGHT-T E 3.0 elektrikas

1/8 Monster Truck - Puhtalt FUN ja bashing mudel. Võistlusrajale selle mudeliga erilist asja pole, kuna ta pole rajale lihtsalt loodud. Otse vastupidi - monster hiilgab seal kus maastik on nii metsik kui vähegi olla saab. Reeglina on Monster Truck tüüpi mudelid RTR kujul

Pildil: Losi LST XXL2-E RTR


1/5 skaala - Suureskaala mudelid on tuntud ka kui "trimmerid" kuna neil kasutatakse aiatööriistadele sarnaselt bensiinimootoreid, mis on samas suurusjärgus kubatuuriga ning kõlaga. Need mudelid on 80~90 cm pikkused ja massi on neil 10~15 kg. Suuruse tõttu ei saa neid sõidutada igas suvalises kohas. Pigem on tegemist võistlusrajale mõeldud mudelitega, kuid täiesti asjakohased on nad ka suurtel laiuvatel aladel, kus on võimalik gaas põhja vajutada ja masinast maksimum võtta. ClayPitRC müüdavatest brändidest on viimasel paaril aastal üsna jõuliselt uusi suureskaala mudeleid turule lasknud Losi. Nende valikus on monster truck, desert buggy, short course truck ja Losi võistlusmudelite brändi Team Losi Racing (TLR) alt toodetakse ka 1/5 skaala võistlusbagi. Uuema trendina on ka 1/5 skaala mudelitele hakatud peale panema elektrimootoreid.